0
Shares
Pinterest Google+

Films for Children Competition

FILMS FOR CHILDREN
COMPETITION 1
(AGE 3-6)

Black Wolf, White Wolf, Ivana Guljasevic Kuman (Igubuka / Croatia / 2020)
Ink, Erik Verkerk, Joost van den Bosch (Ka-Ching Cartoons / Netherlands / 2020)
Konigiri-Kun Concert, Mari Miyazawa (NHK Enterprises, Inc. / Japan / 2020)
Little Snowman, Aleksey Pochivalov (Soyuzmultfilm film studio / Russia / 2021)
Marmalade, Radostina Neykova (Korund X / Bulgaria / 2020)
Pea Children, Dace Riduze (Film studio “Animacijas brigade” ltd. / Latvia / 2020)
The Little Bang, Ji-hyeon Bae (AniSEED / South Korea / 2020)
Under the Clouds, Vasilisa Tikunova (Soyuzmultfilm film studio / Russia / 2021)

FILMS FOR CHILDREN
COMPETITION 2
(AGE 7-10)

A Tiny Tale, Chloé Bourdic, Théophile Coursimault, Sylvain Cuvillier, Noémie Halberstam, Maŷlis Mosny, Zijing Ye (Rubika / France / 2020)
Avant Card, Stella Raith (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH / Germany / 2020)
Cat and Bird, Franka Sachse, Ulrich Seis (Mediengestaltung / Germany / 2021)
Critical Line-Pollution, Vicente Mallols (TV ON, SL / Spain / 2020)
Happy Banana, Reyhane Kavosh (Solh & Salam Institute / Iran / 2020)
MITCH-MATCH series episode 22, Géza M. Tóth (KEDD Animation Studio / Hungary / 2020)
Muri the Cat – The Big Game, Jernej Žmitek (Invida d.o.o. / Slovenia / 2020)
Not So Scary a Crocodile, Grzegorz Koncewicz (Serafiński Studio / Poland / 2020)
Sophie and Chanel at Home, Anna Hrachovec (Mochimochi Land / United States / 2020)

FILMS FOR CHILDREN
COMPETITION 3
(AGE 11-14)

Haboob, Mahsa Samani (DEFC / Iran / 2020)
Home, Kinga Rofusz (KGB Studió Ltd. / Hungary / 2021)
Kiko and the Animals, Yawen Zheng (Folimage; Nadasdy Film / France, Switzerland / 2020)
Louis’ Shoes, Jean-Géraud Blanc, Théo Jamin, Kayu Leung, Marion Philippe (Ecole MOPA / France / 2020)
Matilda and the Spare Head, Ignas Meilūnas (M-Films / Lithuania / 2020)
Migrants, Hugo Caby, Zoé Devise, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte (Pôle 3D / France / 2020)
Observing the Tardigrades, Sofia Silkina (independent production / Russia / 2020)
Reflection, Juan Carlos Mostaza (The Cathedral Media Productions S.L. / Spain / 2020)
Spring Always Comes Back, Alicia Núñez Puerto (independent production / Spain / 2021)
The Cloudmaker, Hanna van Niekerk (Hazazah Pictures / Netherlands / 2020)

FILMS FOR CHILDREN
COMPETITION 4
(AGE 15+)

A la Mode, Jean Lecointre (2.4.7 FILMS; Schmuby / France / 2020)
Baggage, Einat Keshet (Sapir College / Israel / 2020)
BusLine35A, Elena Felici (The Animation Workshop / Denmark / 2021)
Camille, Maël Nathanaël Sonn (Atelier de Sèvres / France / 2020)
Gen Tree, Ronni Shalev, Alon Sharabi, Hod Adler (Bezalel Academy of Art and Design / Israel / 2020)
Letter to My Body, Elyse Kelly (independent production / United States / 2020)
Message of an Endless Night, Barcabogante, Tiago Minamisawa (Minamisawa Films / Brazil / 2020)
My Dear Quarantine, Ewa Maria Wolska (Fundacja FRAKTAL / Poland / 2020)
Nomads, Anna Rueskov Schleicher (The Animation Workshop / Denmark / 2021)
O-BON, Anecdotes from Kyoto, Jenay Vogel (Studio GDS, Schwizgebel / Switzerland / 2021)
Old Dog, Ann Marie Fleming (National Film Board of Canada / Canada / 2020)
Ouroborus, Chloé Forestier (Atelier de Sèvres / France / 2020)
Pigeon, Sang-Joon Kim (AniSEED / South Korea / 2020)
Step Into the River, Weijia Ma (Les Valsuers / China, France / 2020)
Tales from the Multiverse, Magnus Igland Møller, Peter Smith, Mette Tange (Tumblehead / Denmark / 2020)