STUDENT FILM COMPETITION
[row][column size='1/2']
A LOST ONE Marie Clerc (Ecole Emile Cohl / France / 2020)
AHEAD Ala Nunu Leszyńska (Royal College of Art / COLA – Colectivo Audiovisual / United Kingdom, Portugal / 2019)
AIRHEAD! Gaspar Chabaud (ENSAV La Cambre / Belgium / 2019)
AT THE OTHER END OF THE TABLE Lise Rémon (ENSAD / France / 2019)
BLIESCHOW Christoph Sarow (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH, Animationsinstitut / Germany / 2019)
BYE LITTLE BLOCK! Éva Darabos (MOME Budapest / Hungary / 2020)
CAGE MATCH Bryan Lee (University of Southern California / United States / 2019)
CIRCLES OF CARE Ana Carolina Estarita Guerrero (University of Southern California / United States / 2019)
COCKPERA Kata Gugić (Academy of Fine Arts Zagreb, Zagreb Film / Croatia / 2020)
COUNT TURNIP Elenor Kopka (Academy of Media Arts Cologne / Germany / 2020)
DAUGHTER Daria Kashcheeva (FAMU Prague / Czech Republic / 2019)
DUTCHGARIA Capucine Muller (KASK / School of Arts Ghent / Belgium / 2019)
GORILLA IN THE WASHING MACHINE Huei Jen Hung (Estonian Academy of Arts / Estonia / 2019)
HELFER Anna Szöllősi (MOME Budapest / Hungary / 2020)
I’M NOT FEELING VERY WELL Sunčana Brkulj (Academy of Fine Arts Zagreb / Zagreb Film / Croatia / 2019)
IN HER BOOTS Kathrin Steinbacher (Royal College of Art / United Kingdom, Austria / 2019)
>KANTENTANZ Camille Geissler, Elisabeth Jakobi (Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf / Germany / 2019)
MARBLES Natalia Spychala (National Film School in Łódź / Poland / 2019)
ME AND MY MAGNET AND MY DEAD FRIEND Maoning Liu (School of Animation and Digital Arts, Communication University of China / China / 2019)
NAKED Kirill Khachaturov (Moscow School Of New Cinema / Russia / 2019)
[/column]
[column size='1/2']
NANZOYA Izumi Tanaka (Musashino Art University / Japan / 2019)
NIGHT SESSION Petre Tomadze (TAFU, Mifasi Animation / Georgia / 2019)
O BLACK HOLE! Renee Zhan (NFTS / United Kingdom / 2020)
ONE SLIMY STORY Assile Blaibel (EMCA / France / 2019)
PEARL DIVER Margrethe Danielsen (Volda University College / Norway / 2020)
PORTRAIT OF A WOMAN Natalia Durszewicz (National Film School in Łódź / Poland / 2020)
PUPPY LOVE I-Wen Chen (Taipei National University of the Arts / Taiwan / 2019)
S P A C E S Nora Štrbová (Studio FAMU / Czech Republic / 2019)
SH_T HAPPENS Michaela Mihályi, David Štumpf (BFILM, Studio FAMU, Bagan Films / Czech Republic / 2019)
STRAWBERRY CANDY Nianze Li (Tokyo University of the Arts / Japan / 2020)
SURA Hae-ji JEONG ( Korea National University of Arts / South Korea / 2020)
SURVIVAL HK Louise Pau (California Institute Of The Arts / Hong Kong, United States / 2019)
THE BEAUTY Pascal Schelbli (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH, Animationsinstitut / Germany / 2019)
THE LITTLE SOUL Barbara Rupik (National Film School in Łódź / Poland / 2019)
THE SEA WITHIN THE ROOM Fang-Yi HSUEH (National Taiwan University of Arts / Taiwan / 2019)
THE SHADOW OF THE SUN Ido Hartmann (Bezalel Academy of Arts & Design / Izrael / 2019)
THE WELLSPRING AND THE TOWER Melinda Kádár (MOME Budapest / Hungary / 2020)
THERE WERE FOUR OF US Cassie Shao (University of Southern California / United States, China / 2019)
THERE’S NO “E” IN WISCONSIN Lindsey DeMars (Rhode Island School of Design / United States / 2019)
UN DIABLE DANS LA POCHE Antoine Bonnet, Mathilde Loubes (GOBELINS, l’école de l’image / France / 2019)
WHEN WE LEAVE Mitchelle Tamariz (La Poudrière / France / 2019)
[/column]
[/row]