0
Shares
Pinterest Google+

The Annecy International Animation Film Festival announced the 2020 award winners on Saturday 20th June.

Feature Films

Cristal for a Feature Film

  • Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary
  • Director: Rémi Chayé
  • Maybe Movies, Nørlum

Jury Award

  • The Nose or the Conspiracy of Mavericks
  • Director: Andrey Khrzhanovsky
  • SCHOOL-STUDIO “SHAR”

Jury Distinction

  • Kill It and Leave this Town
  • Director: Mariusz Wilczynski
  • SBOMBONIERKA, EXTREME OPTIONS, IAM – ADAM MICKIEWICZ INSTITUTE, EC1 LODZ – CITY OF CULTURE, LETKO, DI FACTORY, GIGANT FILMS, POLISH FILM INSTITUTE

Contrechamp Award

  • My Favorite War
  • Director: Ilze Burkovska Jacobsen
  • BIVROST FILM & TV, EGO MEDIA

Contrechamp Jury Distinction

  • The Shaman Sorceress
  • Director: Jae-huun Ahn
  • MEDITATION WITH A PENCIL

SHORT FILMS

Cristal for a Short Film

  • The Physics of Sorrow
  • Director: Theodore Ushev
  • NFB – NATIONAL FILM BOARD OF CANADA

Jury Award

  • Homeless Home
  • Director: Alberto Vázquez
  • AUTOUR DE MINUIT, UNIKO ESTUDIO CREATIVO

“Jean-Luc Xiberras” Award for a First Film

  • The Town
  • Director: Yifan Bao
  • ARC ANIME STUDIO

Jury Distinction (ex ӕquo)

  • Freeze Frame
  • Director: Soetkin Verstegen
  • AKADEMIE SCHLOSS SOLITUDE

Jury Distinction (ex ӕquo)

  • Genius Loci
  • Director: Adrien Merigeau
  • KAZAK PRODUCTIONS, FOLIMAGE

Off-Limits Award

  • Serial Parallels
  • Director: Max Hattler
  • RELENTLESS MELT

TV and Commissioned films

Cristal for a TV Production

  • Shooom’s Odyssey
  • Director: Julien Bisaro
  • PICOLO PICTURES

Jury Award for a TV Series

  • Undone “The Hospital”
  • Director: Hisko Hulsing
  • AMAZON PRIME VIDEO, TORNANTE PRODUCTIONS, LLC, SUBMARINE

Jury Award for a TV Special

  • The Tiger Who Came to Tea
  • Director: Robin Shaw
  • LUPUS FILMS

Cristal for a Commissioned Film

  • Lucky Chops “Traveler”
  • Director: Daniel Almagor, Raman Djafari
  • STUDIO VOGEL

Jury Award (Commissioned Film)

  • Greenpeace “Turtle Journey”
  • Director: Gavin Strange
  • AARDMAN ANIMATIONS LTD

GRADUATION FILMS

Cristal for a Graduation Film

  • Naked
  • Director: Kirill Khachaturov
  • MOSCOW SCHOOL OF NEW CINEMA

Jury Award

  • Pile
  • Director: Toby Auberg
  • RCA – ROYAL COLLEGE OF ART

Jury Distinction

  • Sura
  • Directors: Hae-Ji Jeong
  • KOREAN NATIONAL UNIVERSITY OF ARTS – KNUADIS – K’ARTS

VR WORKS

Cristal for the Best VR Work

  • Minimum Mass
  • Directors: Raqi Syed and Areito Echevarria
  • LIKE AMBER, FLORÉAL FILMS

Jury Special Distinction

  • Battlescar – Punk Was Invented by Girls
  • Directors: Martin Allais and Nicolas Casavecchia
  • ATLAS V, ALBYON, 1st AVENUE MACHINE, RYOT, ARTE FRANCE